Tropienie goryli w Ugandzie
Uganda, tuż za Rwandą, jest miejscem, gdzie można tropić goryle górskie w ich naturalnym środowisku. Zwierzęta te występują również w Kongo, ale ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwe zorganizowanie trekkingu na terenie Konga.
Tropienie górskich goryli w Ugandzie to ogromne przeżycie i wyzwanie - chodzenie po dziczy w poszukiwaniu wielkich małp poprzez nieprzeniknione lasy parku Narodowego Bwindi (lista UNESCO) daje możliwość obserwowanie tych zwierząt w ich naturalnym środowisku z bardzo bliska.
Do dnia dzisiejszego na całym świecie pozostało tylko ok. 700 goryli górskich, z czego większość z nich przebywa w lasach Bwindi w Ugandzie. Bwindi jest wspaniałym zielonym pasem zielonym wzdłuż stepów Doliny Albertine Rift, ten starożytny las , to jeden z niewielu w Afryce, który wyrósł przez cały czas trwania ostatniej Epoki Lodowcowej. Goryle można również tropić w Narodowym Parku Goryli Mugahinga w południowo-zachodniej części Ugandy, na granicy z Rwandą i Kongo, 14 km od Kisoro. Na jego terenie znajdują się północne zbocza trzech najbardziej wysuniętych na północ wulkanów Virunga: Muhavura (4127m n.p.m.), Gahinga (3474m n.p.m.) oraz Sabinyo (3645m n.p.m.).
Goryle są największymi ze wszystkich małp i posiadają 98% tego samego nuklearnego DNA co ludzie, są zaklasyfikowane do tej samej rodziny - Hominidae. Są nieagresywnymi dzikimi zwierzętami i mogą żyć w dziczy aż do osiągnięcia wieku 50 lat. Wegetariańskie w naturze goryle żywią się owocami, liśćmi i pędami, a mogą dodawać do diety insekty i małe zwierzęta. Goryle to stworzenia prowadzące dzienny tryb życia, które spędzają większość aktywnego czasu na ziemi, ale śpią na drzewach i budują gniazda każdej nocy używając gałęzi i listowia. Pierwsze narodziny goryla w niewoli były zarejestrowane 22 grudnia 1956 roku w Zoo Columbus w Ohio.
Wyróżnia się dwa gatunki goryli: goryl zachodni i goryl wschodni. Goryle wschodnie mają zazwyczaj bardziej czarne włosy niż zachodnie, które są bardziej brązowe. Goryle mają włosy a nie futro. Z kolei goryle górskie mają dłuższe włosy, większe szczęki i zęby, mniejsze nosy i krótsze ramiona niż inne goryle. Największy podgatunek goryli to goryl Grauer (wschodni nizinny goryl). Żaden z goryli hodowanych w zoo nie jest gorylem górskim , wszystkie to goryle nizinne.