San Cristóbal (Chatham)
Nazwa nadana by uczcić patrona żeglarzy Św. Krzysztofa, angielska nazwa wyspy wywodzi się od angielskiego rodu Chatham. Obszar wyspy wynosi 558 km2 a najwyższy punkt wznosi się do 730 m n.p.m. Wyspę zamieszkują fregaty, lwy morskie, żółwie słoniowe, niebieskonogie i czerwononogie głuptaki, faetony, legwany morskie, delfiny, mewy widłosterne. Największe jezioro wody słodkiej na archipelagu, "Laguna El Junco" leży w pogórzu San Cristóbal. Stolica archipelagu - Puerto Baquerizo Moreno jest ulokowana przy południowym końcu wyspy.
Espanola (Hood)
Nazwa nadana na cześć Hiszpanii, angielska nazwa wyspy wywodzi się od angielskiego rodu Hood. Wyspa ma obszar 60 km2 i maksymalną wysokość 206 m n.p.m. Jest najstarszą wyspą - jej wiek szacowany jest na 3 - 5 milionów lat Gnieżdżą się na niej albatrosy, myszołowy galapagoskie, składają jaja morskie żółwie, głuptaki maskowe i niebieskonogie, legwany morskie, rekiny, lwy morskie, mewy widłosterne, zięby, żółwie słoniowe, ptaki morskie faetony. Na wyspie żyją endemiczne pstre iguany - jedyne w całym archipelagu. Lawa na brzegu uformowała szczeliny, przez które tryska wysoko w powietrze woda kiedy fale uderzają w skały. To najbardziej na południe wysunięta wyspa archipelagu.
Santa Fé (Barrington)
Nazwę swą wywodzi od miasta w Hiszpanii. Ma obszar 24 km2 i maksymalną wysokość 259 m n.p.m. Kaktusowe lasy opuncji i palo santo są tu największe z całego archipelagu. Wystawione na działanie atmosferyczne urwiska dostarczają kryjówek mewom widłosternym i faetonom białosterne. Legwany lądowe i jaszczurki lawowe są liczne. Na brzegach malowniczej turkusowej laguny wylegują się morskie lwy.
Genovesa (Tower)
Nazwa od miasta Genui we Włoszech gdzie urodził się Krzysztof Kolumb. Wyspa ma obszar 14 km2 i maksymalną wysokość 76 m n.p.m. Jest najbardziej wysuniętą na północny-wschód wyspą archipelagu, będącą kalderą wulkanu Nazywana również ptasią wyspą gdyż wystepują tu liczne gatunki ptaków. Przy zatoce Darwina można zobaczyć fregaty, mewy widłosterne, czerwononogie głuptaki, głuptaki zamaskowane, piloty czerwone dzioby, rybitwy brunatne, galapagoskie mewy, faetony, gołębie, nawałniki i zięby Darwina. Na wyspie żyją też foki, lwy morskie i iguany. Roślinność typowa dla rejonów półpustynnych - kaktusy, drzewa palo santo, krzewy kolczaste.